צמחי מרפא סיניים

ירון סופר Articles סגור לתגובות על צמחי מרפא סיניים

צמחי מרפא סיניים

שימוש בצמחי מרפא סיניים הוא חלק מהפרקטיקה של רפואה סינית מסורתית לצד דיקור, טיפול בכוסות רוח, טווינא (פיזיותרפיה סינית) ועוד שנועדו להחזיר לאדם את האיזון הגופני והנפשי. האגדה מספרת שהקיסר הסיני שן נונג Shen Nong(שחי לפני כ-3000 שנה) זיהה לראשונה את כוחם המרפא של הצמחים – מה שהביא עם הזמן לבניית מסד נתונים שמהווה את התשתית לטיפול בצמחי מרפא סיניים.

צמחי המרפא הסיניים שבהם נעשה שימוש נבחרים הודות להשפעתם האנרגטית על הגוף והנפש, כך שבין הצמחים ניתן למנות את האסטרגלוס Huang qi, אנג'ליקה סיננזיס Dang gui, ג'וי ברי Gou Qi Zi וצמחים נוספים. הסינים מאמינים שלכל צמח יש תכונות שונות שמאפיינות אותו ומאפשרות לו להיות יחודי,  מה שמאפשר התאמה למגוון של בעיות ולמטופלים שונים באמצעות פורמולות שכוללות מספר צמחי מרפא.

 

הפורמולות של צמחי המרפא הסיניים

לרוב הטיפול בצמחי מרפא סיניים נעשה באמצעות פורמולה שכוללת מספר צמחים, כך שהשילוב ביניהם יוצר את האפקט הטיפולי הרצוי. בנוסף, מכיוון שמדובר בפרקטיקה עתיקה שנמצאת בשימוש כבר אלפי שנים ומבוססת על ניסיון עתיק יומין– היעילות והבטיחות הקלינית מובטחים. המשמעות היא שהבעיות שבהם ניתן לטפל באמצעות צמחי מרפא סיניים הן רבות:

  • דלקות שונות כמו דלקות אוזניים, דלקות בשתן ומחלת דלקתיות שונות כמו מחלת קרון
  • בעיות הורמונליות כמו מחזור לא סדיר, אקנה ועוד.

וזו כמובן רשימה חלקית בלבד…

 

טיפול יעיל בהתאמה אישית

כמו בפרקטיקות אחרות של הרפואה הסינית, גם טיפול באמצעות צמחי מרפא נעשה בהתאמה אישית למטופל (אופן הטיפול, מינון וכו') ולבעיות הגופניות הספציפיות שלו – מה שמבטיח יעילות ומינימום של תופעות לוואי. כלומר, גם אם יש שני מטופלים בעלי בעיה גופנית דומה – כל אחד מהם יקבל טיפול בצמחי מרפא סיניים שמותאם עבורו באופן אישי.

התאמה זו נעשית לאחר אבחון שנעשה לפי עקרונות הרפואה הסינית וכולל תשאול של המטופל, התבוננות בו, הקשבה למטופל, מישוש שלו לצורך אבחנת הדופק ובדיקת הלשון. אבחון זה כולל למעשה את כל חמשת החושים – מה שהופך אותו ליעיל ולמדויק במיוחד ומבטיח ריפוי שלם.