מאמרים

דיקור סיני

ירון סופר Articles סגור לתגובות על דיקור סיני

דיקור סיני

דיקור סיני (אקופונטורה בלטינית: – acus מחט ו- pungere-לדקור) הוא חלק מהמרכיבים של הרפואה הסינית שנעשה בה שימוש כבר אלפי שנים, תחילה בסין (החל מהמאה ה-2 לפנה"ס) ואחר כך בשאר אסיה ובמדינות העולם השונות. בעולם המערבי דיקור סיני נחשב לאחד האספקטים של רפואה אלטרנטיבית.

דיקור סיני נחשב כדרך אידיאלית לסיוע בבעיות רפואיות שונות, למשל מיגרנה, כאבי גב, הפרעות שינה, בעיות עוריות, תופעת גיל המעבר ועוד. בנוסף, דיקור סיני לפוריות נחשב אופציה אפשרית כדרך להשיג הריון מיוחל באמצעות רפואה טבעית. דיקור סיני מתאים לטיפול במגוון של בעיות רפואיות בכל הגילים, לרבות ילדים, תינוקות, קשישים ונשים בהריון.

 

הפילוסופיה שמאחורי הדיקור הסיני

הרפואה הסינית מאמינה שכל חוסר איזון בגוף (הן פיזי והן נפשי) מתבטא באופן גופני כלשהו, למשל מיגרנה, כאבי גב ועוד. לכן, דיקור סיני כולל את דקירת המטופל בנקודות דיקור, כלומר בנקודות שבהם עוברים  המרידיאנים -הערוצים שבהם זורמת אנרגית החיים בגוף ע"פ הרפואה הסינית.

הדיקור נעשה בסיכות דקות שהן למעשה מחטים חד פעמיות וסטריליות ויש לו מטרות שונות, למשל הנעה של הצ'י (אנרגיית החיים) באזורים מסוימים שבהם יש עודף שלו שפוגע באיזון, לעודד את פעילותו באזורים אחרים שבהם הוא חסר ועוד. הדיקור נעשה מתוך אמונה שלגוף יש את היכולת לרפא את עצמו. כלומר – להחזיר לעצמו את האיזון שאבד לו ולהבטיח בריאות שלמה.

 

דיקור סיני – טיפול בהתאמה אישית

כל דיקור נעשה בהתאם למצב המטופל, אופי נקודת הדיקור ושילוב נקודת הדיקור עם נקודות רלוונטיות אחרות. המשמעות היא שדיקור סיני הוא פרקטיקה רפואית מסורתית שנעשית בהתאמה אישית לכל מטופל ובעיותיו, כך שהוא מביא לתוצאות יעילות ושיפור אורח החיים יותר מפרקטיקות רפואיות אחרות במסגרת הרפואה המערבית.

טיפול בדיקור סיני תמיד נעשה לאחר אבחון המצב הרפואי העכשווי של המטופל. אבחון זה כולל התבוננת במטופל, תשאול מקיף תוך התמקדות בבעיה הספציפית וכן מדידת דופק, אבחון מצב הלשון, בדיקת אזורי הרפלקסים של המטופל ובחינת האזור הבעייתי. הדיקור עצמו אינו כואב ולרוב הטיפול נמשך כ-45 דקות: כ-20 דקות אבחון וכ-5-35 דקות שבהם המחטים נמצאות בגוף.

 

 

 


צמחי מרפא סיניים

ירון סופר Articles סגור לתגובות על צמחי מרפא סיניים

צמחי מרפא סיניים

שימוש בצמחי מרפא סיניים הוא חלק מהפרקטיקה של רפואה סינית מסורתית לצד דיקור, טיפול בכוסות רוח, טווינא (פיזיותרפיה סינית) ועוד שנועדו להחזיר לאדם את האיזון הגופני והנפשי. האגדה מספרת שהקיסר הסיני שן נונג Shen Nong(שחי לפני כ-3000 שנה) זיהה לראשונה את כוחם המרפא של הצמחים – מה שהביא עם הזמן לבניית מסד נתונים שמהווה את התשתית לטיפול בצמחי מרפא סיניים.

צמחי המרפא הסיניים שבהם נעשה שימוש נבחרים הודות להשפעתם האנרגטית על הגוף והנפש, כך שבין הצמחים ניתן למנות את האסטרגלוס Huang qi, אנג'ליקה סיננזיס Dang gui, ג'וי ברי Gou Qi Zi וצמחים נוספים. הסינים מאמינים שלכל צמח יש תכונות שונות שמאפיינות אותו ומאפשרות לו להיות יחודי,  מה שמאפשר התאמה למגוון של בעיות ולמטופלים שונים באמצעות פורמולות שכוללות מספר צמחי מרפא.

 

הפורמולות של צמחי המרפא הסיניים

לרוב הטיפול בצמחי מרפא סיניים נעשה באמצעות פורמולה שכוללת מספר צמחים, כך שהשילוב ביניהם יוצר את האפקט הטיפולי הרצוי. בנוסף, מכיוון שמדובר בפרקטיקה עתיקה שנמצאת בשימוש כבר אלפי שנים ומבוססת על ניסיון עתיק יומין– היעילות והבטיחות הקלינית מובטחים. המשמעות היא שהבעיות שבהם ניתן לטפל באמצעות צמחי מרפא סיניים הן רבות:

  • דלקות שונות כמו דלקות אוזניים, דלקות בשתן ומחלת דלקתיות שונות כמו מחלת קרון
  • בעיות הורמונליות כמו מחזור לא סדיר, אקנה ועוד.

וזו כמובן רשימה חלקית בלבד…

 

טיפול יעיל בהתאמה אישית

כמו בפרקטיקות אחרות של הרפואה הסינית, גם טיפול באמצעות צמחי מרפא נעשה בהתאמה אישית למטופל (אופן הטיפול, מינון וכו') ולבעיות הגופניות הספציפיות שלו – מה שמבטיח יעילות ומינימום של תופעות לוואי. כלומר, גם אם יש שני מטופלים בעלי בעיה גופנית דומה – כל אחד מהם יקבל טיפול בצמחי מרפא סיניים שמותאם עבורו באופן אישי.

התאמה זו נעשית לאחר אבחון שנעשה לפי עקרונות הרפואה הסינית וכולל תשאול של המטופל, התבוננות בו, הקשבה למטופל, מישוש שלו לצורך אבחנת הדופק ובדיקת הלשון. אבחון זה כולל למעשה את כל חמשת החושים – מה שהופך אותו ליעיל ולמדויק במיוחד ומבטיח ריפוי שלם.