דיקור סיני

ירון סופר Articles סגור לתגובות על דיקור סיני

דיקור סיני

דיקור סיני (אקופונטורה בלטינית: – acus מחט ו- pungere-לדקור) הוא חלק מהמרכיבים של הרפואה הסינית שנעשה בה שימוש כבר אלפי שנים, תחילה בסין (החל מהמאה ה-2 לפנה"ס) ואחר כך בשאר אסיה ובמדינות העולם השונות. בעולם המערבי דיקור סיני נחשב לאחד האספקטים של רפואה אלטרנטיבית.

דיקור סיני נחשב כדרך אידיאלית לסיוע בבעיות רפואיות שונות, למשל מיגרנה, כאבי גב, הפרעות שינה, בעיות עוריות, תופעת גיל המעבר ועוד. בנוסף, דיקור סיני לפוריות נחשב אופציה אפשרית כדרך להשיג הריון מיוחל באמצעות רפואה טבעית. דיקור סיני מתאים לטיפול במגוון של בעיות רפואיות בכל הגילים, לרבות ילדים, תינוקות, קשישים ונשים בהריון.

 

הפילוסופיה שמאחורי הדיקור הסיני

הרפואה הסינית מאמינה שכל חוסר איזון בגוף (הן פיזי והן נפשי) מתבטא באופן גופני כלשהו, למשל מיגרנה, כאבי גב ועוד. לכן, דיקור סיני כולל את דקירת המטופל בנקודות דיקור, כלומר בנקודות שבהם עוברים  המרידיאנים -הערוצים שבהם זורמת אנרגית החיים בגוף ע"פ הרפואה הסינית.

הדיקור נעשה בסיכות דקות שהן למעשה מחטים חד פעמיות וסטריליות ויש לו מטרות שונות, למשל הנעה של הצ'י (אנרגיית החיים) באזורים מסוימים שבהם יש עודף שלו שפוגע באיזון, לעודד את פעילותו באזורים אחרים שבהם הוא חסר ועוד. הדיקור נעשה מתוך אמונה שלגוף יש את היכולת לרפא את עצמו. כלומר – להחזיר לעצמו את האיזון שאבד לו ולהבטיח בריאות שלמה.

 

דיקור סיני – טיפול בהתאמה אישית

כל דיקור נעשה בהתאם למצב המטופל, אופי נקודת הדיקור ושילוב נקודת הדיקור עם נקודות רלוונטיות אחרות. המשמעות היא שדיקור סיני הוא פרקטיקה רפואית מסורתית שנעשית בהתאמה אישית לכל מטופל ובעיותיו, כך שהוא מביא לתוצאות יעילות ושיפור אורח החיים יותר מפרקטיקות רפואיות אחרות במסגרת הרפואה המערבית.

טיפול בדיקור סיני תמיד נעשה לאחר אבחון המצב הרפואי העכשווי של המטופל. אבחון זה כולל התבוננת במטופל, תשאול מקיף תוך התמקדות בבעיה הספציפית וכן מדידת דופק, אבחון מצב הלשון, בדיקת אזורי הרפלקסים של המטופל ובחינת האזור הבעייתי. הדיקור עצמו אינו כואב ולרוב הטיפול נמשך כ-45 דקות: כ-20 דקות אבחון וכ-5-35 דקות שבהם המחטים נמצאות בגוף.